Opcje na akcje

Prostym językiem o opcjach na GPW

  • Główna
  • Spis treści
  • Strategie opcyjne
    • strategia spreadu byka i niedźwiedzia
    • strategia iron condor
    • strategia short strangle
    • strategia long strangle
  • Gruby portfel
  • Wideo
  • Blogi finansowe
  • Narzędzia
    • PowerTrader – PROMOCJA
    • yourOptions.pl
  • Współpraca
    • partner dla cyklu wpisów
  • Kontakt

Zabezpieczanie portfela akcji z wykorzystaniem opcji

By Radosław Chodkowski Skomentuj wpis lip 29 7

Napisał do mnie czytelnik posiadający portfel akcji amerykańskich. Obawia się, że w niedalekiej przyszłości mogą wystąpić luki cenowe, spowodowane np. upadłością Deutsche Banku, które przełożą się na załamanie wartości portfela. Czytelnik zwrócił się z pytaniem, czy można wykorzystać tu jakieś strategie opcyjne umożliwiające zabezpieczanie portfela akcji przed takim scenariuszem.

Kwestia jest bardzo istotna, jak również często poruszana w różnych tekstach analitycznych. Praktycznie każdy inwestor posiadający portfel na amerykańskim rynku, posiada również możliwość skorzystania z opcji celem zabezpieczenia wartości swoich inwestycji. Pozostaje tylko wybranie sposobu zabezpieczenia się przed spodziewanymi negatywnymi scenariuszami rynkowymi.

Filozofia zabezpieczania portfela

Inwestorzy posiadają niekiedy przeczucie, że coś może pójść źle. Patrzą na wykres lub przeprowadzają inny rodzaj analizy, a następnie dochodzą do wniosku, że w niedalekim czasie w rynek uderzy piorun. Bywa to bardzo złe podejście.

Przede wszystkim należy pamiętać, że bardzo rzadko daje się przewidzieć lub dostrzec wcześniej wydarzenia zwane czarnymi łabędziami, podczas których ceny instrumentów finansowych gwałtownie spadają. Raczej regułą jest, że wszyscy są czymś takim zaskoczeni i gwałtownie reagując przyczyniają się do wzmocnienia wahań cen. Ostatnim przykładem takiego niespodziewanego zdarzenia był wynik referendum brexitowego w Wielkiej Brytanii. Na pierwszej sesji po ogłoszeniu wyników inwestorzy przeżyli szok. Podobnie sytuacja wyglądała przy deklaracji szwajcarskiego banku centralnego o obronie kursu CHF do euro, a jakiś czas później o uwolnieniu tego kursu. Za każdym razem była to niespodzianka dla rynku.

Dlatego też każdy inwestor spodziewający się podobnego scenariusza powinien w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, na ile silne podstawy ma jego teoria o rynkowym załamaniu. Być może takie uzasadnienie rzeczywiście da się wskazać, ale w wielu przypadkach lepiej jest ograniczyć się do reagowania na to, co robi rynek, zamiast wyprzedzać jego ruchy.

Może się bowiem okazać, że uzbroimy się w kosztowne zabezpieczenie portfela, podczas gdy oczekiwany ruch nie nastąpi. Co więcej, spodziewając się spadków niektórzy nie tylko zabezpieczają portfel, ale też odwracają jego ekspozycję, zamierzając zarobić na ruchu w dół. Trzeba być ostrożnym podczas silnego nastawiania się na rynkowe scenariusze.

Koszty transakcji zabezpieczających

Trzeba też pamiętać, że każde zabezpieczenie kosztuje. Wykorzystując kontrakty terminowe, odcinamy sobie dalszy potencjał wzrostu, neutralizując tym samym posiadaną pozycję rynkową. Ochroni nas to przed spadkami, ale też nie pozwoli zarobić w sytuacji, gdyby wzrosty miały być kontynuowane. Jest to jednak rozwiązanie najtańsze.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja w wypadku opcji. Zabezpieczanie poprzez kupno opcji put powoduje, że kupujemy ulatującą premię opcyjną. Z każdym dniem i tygodniem, kiedy to rynek nie spada, wartość zabezpieczenia kurczy się, generując dla nas koszty. Co więcej, pozycje należy rolować, aby utrzymać zabezpieczenie, a więc z serii na serię oznacza to dla nas uciekające pieniądze. Dlatego każdy przypadek zabezpieczania się poprzez kupno opcji należy odpowiednio przemyśleć.

Untitled design« Czytaj dalej »

Naked put kontra long put – porównanie strategii

By Radosław Chodkowski Skomentuj wpis maj 7 10

Naked put i long put to dwie przeciwne strategie opcyjne. Strategie, mimo że składają się z tylko jednej opcji, gdyż każda z nich obrazuje nasze podejście do rynku oraz może być stosowane zarówno jako techniczne zagranie pod ruch rynkowy, długoterminowa solowa strategia, czy też element służący innym częściom portfela inwestycyjnego. Są one różne niemal w każdym możliwym aspekcie, ale postaramy się dzisiaj przeprowadzić ich porównanie i zobaczymy, czy mają jakieś punkty wspólne.

Naked put

Strategia short put polega na wystawieniu opcji put. Można wystawić pojedynczą opcję, można wystawić większą ich ilość, ale za każdym razem będzie to ta sama strategia. Decydując się na taki krok, otrzymujemy premię opcyjną, która wpływa do naszego portfela. Jest ona jednocześnie maksymalnym zyskiem, jaki możemy wyciągnąć z tej strategii. Poniżej ceny wykonania wystawionej opcji rozpoczynają się straty, które narastają w miarę spadku instrumentu bazowego. Są one niemal nieograniczone, gdyż teoretycznie instrument bazowy może spaść do zera. Ponosimy więc bardzo wysokie ryzyko i musimy rozsądnie ocenić, czy otrzymana za opcje premia uzasadnia taką strategię.

naked put

Long put

Z kolei strategia long put jest odwróceniem powyżej opisanego zagrania. Zamiast wystawiać, kupujemy opcje put. Płacimy za nie premię opcyjną i wysokość tej premii jest jednocześnie maksymalną stratą, jaką możemy ponieść. Jeśli kupiliśmy opcje za wszystkie posiadane środki, możemy stracić cały portfel. Ten blog widział już podobne przypadki.

Za premię uzyskujemy jednocześnie możliwość uzyskania bardzo wysokiej stopy zwrotu, jeśli cena instrumentu bazowego gwałtownie spadnie. Zysk ten jest niemal nieograniczony, gdyż znów, barierą jest jedynie sięgnięcie zera przez stanowiący podstawę dla opcji instrument. Jest to bardzo mało prawdopodobne. Niewątpliwie perspektywa zwielokrotnienia wartości zainwestowanych środków jest bardzo kusząca.

long put

« Czytaj dalej »

Poznaj moją strategię!

risk taker

Dołącz do mnie

Kliknij, aby dołączyć FacebookKliknij, aby dołączyć YouTubeKliknij, aby dołączyć Google+Kliknij, aby dołączyć TwitterKliknij, aby dołączyć RSSKliknij, aby dołączyć E-mail
Tweety na temat @RChodkowski

Polecane blogi

APP Funds

Jak oszczędzać pieniądze

Live Smarter

Metafinanse

Michał Stopka - inwestor profesjonalny

Wolnym być

O autorze

radosław chodkowskiWitaj! Nazywam się Radek Chodkowski i jestem inwestorem giełdowym od 2009 roku. Inwestuję głównie w oparciu o analizę techniczną, ale jakiś czas temu dostrzegłem potencjał drzemiący w opcjach. Postanowiłem więc stworzyć ten serwis, aby pomóc osobom, które tak jak kiedyś ja, zaczynają swoją przygodę z opcjami na GPW.

Czytaj więcej...

Nota prawna:

Wszystkie prezentowane na niniejszym blogu informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie odpowiada za treść umieszczanych reklam. Wszelkie prawa zastrzeżone
Opcje na akcje
  • Polityka prywatności
Copyright © 2023 Opcje na akcje · (in)SPYR Theme by Genesis Developer: SPYR Media